Wycieczka na Ziemię Ząbkowicką klas IV-VII
  • 28 Pazdziernik 2022

W dniach 25-27.10.2022 r. klasy IV-VII pojechały na wycieczkę szkolną na Ziemię Ząbkowicką. Wyjazd był dofinansowany z programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Nysę nazywaną „Śląskim Rzymem” oraz Paczków. Następnie udali się do miejsca noclegowego w Lasocinie, miejscowości u podnóża Wielkiej Sowy. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu historycznych miejsc w Górach Sowich. Najpierw odwiedziliśmy Twierdzę w Srebrnej Górze. Tam przewodnik ubrany w historyczny mundur w ciekawy sposób przedstawił uczniom życie w XVIII - wiecznej twierdzy. Ze Srebrnej Góry uczestnicy wycieczki udali się do Walimia, gdzie zobaczyli sztolnie - podziemne korytarze budowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Obiekt ten jest miejscem pamięci o ludziach, którzy utracili swoje życie podczas katorżniczej pracy przy jego budowie. Trzeciego dnia uczniowie udali się do Ząbkowic Śląskich, gdzie zwiedzili między innymi Krzywą Wieżę - średniowieczny zabytek, z którego szczytu zobaczyli miasto i panoramę pobliskich Sudetów. Ostatnim punktem programu był Prudnik - miejsce internowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie uczniowie odwiedzili sanktuarium św. Józefa, klasztor franciszkanów i grotę lurdzką. Na koniec cała grupa przeszła leśną ścieżką wyznaczoną przez stacje drogi krzyżowej.
Piękna pogoda i okoliczności przyrody pozwoliły wszystkim uczestnikom wycieczki odpocząć od codziennych obowiązków i nacieszyć się polską złotą jesienią. Jednak najcenniejsze były wspólnie spędzone chwile i wspomnienia, które pozostaną w pamięci.