Pielgrzymka do Trzebnicy
  • 04 Pazdziernik 2022

W sobotę 1 października odbyła się 29 pielgrzymka wolontariuszy i pracowników Caritas diecezji Opolskiej do Trzebnicy. Naszą Szkołę reprezentowało 10 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem. W bazylice Trzebnickiej znajduje się grób oraz międzynarodowe sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej patronki Caritasu. Każdego roku w październiku wolontariusze i pracownicy Caritas odwiedzają swoją patronkę by prosić o potrzebne siły w codziennej służbie ludziom. Bazylika jest najstarszą na śląsku, została ufundowana przez Henryka Brodatego w 1202roku. Samej świątyni można by poświęcić wiele uwagi jest bogato zdobiona, posiada wiele obrazów, rzeźb i ornamentów. W bocznej kaplicy znajduje się przepiękny barokowy sarkofag św. Jadwigi z alabastrowym posągiem świętej.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. której przewodniczył biskup ordynariusz diecezji opolskiej Andrzej Czaja, był również dyrektor Opolskiej Caritas Arnold Drechsler oraz kapłani odpowiedzialni za działalność Caritasu w rejonach. Świątynia była wypełniona po brzegi.

Wśród pielgrzymów było wielu przedstawicieli Szkolnych Kół Caritas. Po mszy św. wszyscy udali się na wspólny posiłek przygotowany przez kuchnie Caritasu. Był, to czas na rozmowy i zakup niepowtarzalnych pamiątek, rękodzieł wykonanych przez podopiecznych w świetlicach Caritasu.

Po posiłku wszyscy udali się na spektakl dotyczący życia św. Rity, który przedstawili niepełnosprawni aktorzy, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nysie.

Spektakl wywarł na widzach ogromne wrażenie, niepełnosprawni aktorzy z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role, muzyka oraz kostiumy dodały całości niepowtarzalnego wyrazu.

Pielgrzymkę zakończyło krótkie nabożeństwo. Mali wolontariusze wyjechali do swych domów pełni entuzjazmu i radości z wielką chęcią powrotu za rok.