Profilaktyka w praktyce
  • 21 Czerwiec 2022

W dniu 20.06.22r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. Tematem zajęć praktycznych były dopalacze oraz negatywne skutki ich zażywania. Aby lepiej zrozumieć i zobrazować poruszany temat uczniowie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu.  Zakładając te specyficzne okulary, młodzież miała okazję przekonać się jak wówczas  funkcjonuje człowiek i jakie są jego reakcje m.in. obniżona koncentracja, spowolniony czas reakcji, problem z określeniem kierunków, zniekształcony widoczny obraz, zmiany w ocenie odległości czy podwójne widzenie. Problemem było przejście kilku kroków po linii prostej.

Ćwiczenia pokazały jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły uczniom, że w takim stanie można zrobić sobie lub innym ludziom ogromną krzywdę.