Wycieczka do lasu w Ponięcicach
  • 20 Czerwiec 2022

15 czerwca, przedszkolaki z Szonowic wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu, w miejscowości Ponięcice. Zaprosił ich sam pan leśniczy. Celem wycieczki było kształtowanie świadomości przyrodniczej uczniów, budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą. Rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska naturalnego oraz integrowanie grupy i kształtowanie ich grzecznego i kulturalnego zachowania w lesie.

Na samym początku leśniczy zapoznał dzieci z jego pracą, obowiązkami, a następnie z drzewami jakie rosną w lesie. Przedstawił ich rodzaje oraz wielkości, aby dzieci lepiej je zapamiętały. Zachęcał je, by poznawały je za pomocą zmysłów takich jak węch i dotyk. Kolejno podopieczni przysłuchiwali się jakie odgłosy słyszą w lesie. Przechodząc płynnie do tematu o zwierzętach żyjących w lesie, pokazując jednocześnie ślady jednego z nich. Po udanym spacerze w lesie i zdobyciu wielu nowych informacji, dzieci miały możliwość upieczenia sobie kiełbaski przy ognisku. Zajęcia na łonie natury bardzo spodobały się dzieciom, ponieważ w ciszy i z zaciekawieniem przysłuchiwały się temu co mówił im pan leśniczy. Dodatkową atrakcją okazał się piesek leśniczego, który spacerował wraz z dziećmi.