DZIEŃ KOSMOSU
  • 25 Maj 2022

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu, który ma na celu zachęcanie do poznawania i odkrywania tajemnic Wszechświata. Dzień kosmosu to zachęta dla przedszkolaków, by oderwały się na chwilę od Ziemi i rozejrzały po naszej dalszej okolicy – wśród planet Układu Słonecznego i gwiezdnych konstelacji.

I tak też Maluszki w piątek 20 maja miały taką właśnie możliwość rozejrzenia się po dalszej okolicy…kosmicznej okolicy.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest Układ Słoneczny i poznały nazwy Planet, które tworzą ten układ. Niektóre świetnie orientowały się w nazwach planet. Bez problemu poradziły sobie z dopasowaniem planety do jej cienia, przeliczeniem planet czy dotarciem do właściwej planety. Jednak największą atrakcją tego dnia były różnorodne eksperymenty wykonywane podczas „zwiedzania” kilku planet. I tak podczas wizyty na Markurym – planecie usianej kraterami, dowiedziały się, jak powstają kratery. Kiedy natomiast wylądowały na Wenus, planecie gorąca i wulkanów, wykonywały doświadczenie, w którym powstawał kosmiczny wulkan. Kolejną planetą, którą odwiedziły maluszki, był Mars, czyli kosmiczna pustynia. Na Marsie wykonaliśmy kosmiczny piasek, który służy nam do zabaw sensorycznych. Kosmiczną podróż zakończyliśmy na Jowiszu- planecie wiatru. Tutaj sprawdzaliśmy, kto potrafi mocniej dmuchnąć w piłeczkę pingpongową.

Z kolei 24 maja starszaki podczas swoich zajęć poznawały KOSMOS. Starszaki oglądały prezentację, ilustracje oraz plakaty przedstawiające układ słoneczny. Porównywały i starały się zapamiętać wszystkie planety. Dzieci poznały również ciekawostki o planetach, brały udział w zabawach ruchowych. Wielką radość, a zarazem zaciekawienie wywołały eksperymenty pt. "Lawa" oraz "Galaktyka w słoiku". Podczas zajęć popołudniowych dzieci w grupach wykonały pracę plastyczną pt. "W Układzie Słonecznym".

Kosmiczne dni minęły dzieciom szybko i radośnie ????