Ostatni projekt gimnazjalny zrealizowany
  • 08 Listopad 2018

„Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno.”     Oliver Wendel Holmes

We wtorek 30.10.bieżącego roku uczennice klasy III gimnazjum Kinga, Martyna i Sandra podsumowały swój projekt gimnazjalny, który był realizowany pod tytułem: „Co wyjątkowego kryje nasza  mała ojczyzna? Poznajemy przysłowia, tradycje i gwarę naszych przodków.”

Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie byli świadkami prezentacji w formie opowieści  przeplatanej zdjęciami i filmami ukazującymi dawne i współczesne różnorodne aspekty życia, takie jak: stroje (komunijny, ślubny, uczniowski), potrawy świąteczne (kołocz, pierniki, moczka), zwyczaje (skubanie pierza, zabawy taneczne, zabawy dziecięce, wspólna praca w tzw. czynach społecznych, służba wojskowa), obrzędy religijne.

Ostatnim przedstawionym motywem były haftowane makatki przedstawiające sceny rodzajowe, opatrzone słownym komentarzem wyrażającym prostą ludową mądrość, np. „Dobra żona męża korona” czy „Zimna woda zdrowia doda” lub też „Gość w dom, Bóg w dom”.

Zarówno zdjęcia jak i filmy obudziły w nas - dorosłych tęsknotę za dawnymi czasami, a w dzieciach zdziwienie i zaciekawienie. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na kołocz śląski,  a Pani dyrektor poczęstowała nas przetworami domowej roboty

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy.