„Zdrowy  uśmiech mam, bo o ząbki dbam”
„Zdrowy uśmiech mam, bo o ząbki dbam”
  • 16 Marzec 2022

5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty. Celem obchodów tego dnia jest nie tylko docenienie i uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka.

W ramach realizacji tematyki „Dbamy o zdrowie”. Maluszki z naszego przedszkola w piątek 11 marca, natomiast Starszaki we wtorek 15 marca uczciły zawód dentysty, biorąc udział w zabawach.

Maluszki rozpoczęły dzień od poznania historii „O Jurku, którego bolał ząb”, z której dowiedziały się, że zęby trzeba myć codziennie i nie jeść zbyt dużej ilości słodyczy, które powodują psucie się ząbków. Kolejną zabawą było klasyfikowanie produktów, na te które są dobre dla zębów i takie, które powodują choroby zębów. Dzieci miały również okazję do zabaw w przeliczanie ząbków, porównywanie liczebności, określanie gdzie jest ich więcej, a gdzie mniej; rozpoznawały cyfry na zębach i dobierały tyle dzieci, ile wskazuje cyfra. Przerywnikiem zabaw umysłowych były zabawy ruchowe przy znanej wszystkim piosence z repertuaru Fasolek, „Szczotka, pasta, kubek…” Wszystkie maluszki świetnie poradziły sobie z zadaniami i pamiętają zasady dbania o higienę jamy ustnej. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną, w której wykazały się umiejętnościami wycinania. Każdy wykonał swój własny komplet, składający się z pasty, szczoteczki i kubka.

Starszaki natomiast 15 marca przeniosły się do krainy Zębolandii, którą opanował zły król o imieniu Próchnica. Aby ją uratować przedszkolaki musiały wykonać różne zadania ruchowe, matematyczne oraz doskonalące motorykę małą. Za poprawnie wykonane zadania czekał na nich dyplom „Przyjaciela zębów”.