Tajemnicza liczba pi
  • 15 Marzec 2022

Dzień Liczby Pi w naszej szkole.

Każdy uczeń miał 14.03 okazję wykonać ćwiczenie, podczas którego mógł zrozumieć, czym jest liczba pi. Na korytarzu były przygotowane stoliki z różnymi przedmiotami w kształcie koła oraz potrzebnymi miarkami do ustalenia długości okręgu i średnicy tych przedmiotów. Wyniki pomiaru uczniowie wpisywali do tabeli znajdującej się na gazetce poświęconej liczbie pi, a następnie wykonywali dzielenie i otrzymany wynik również wpisywali do tabeli. Czynności te koordynowali uczniowie klasy ósmej. Zwracali  oni uwagę młodszym kolegom, na fakt że wynik dzielenia jest zawsze bliski liczbie 3,14, a więc iloraz długości okręgu przez długość średnicy jest liczbą stałą, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z dużym garnkiem, czy małym słoikiem.

Na lekcjach matematyki nauczyciele również przybliżyli uczniom, czym jest stała Archimedesa, zwana też Ludolfiną – uczniowie zobaczyli krótki film pt. „Tajemnicza liczba pi” z serii „Matematyka na faktach”.

Podczas przerw można było przeczytać kilka informacji i ciekawostek o tej niezwykłej liczbie zamieszczonych na gazetce szkolnej.

Jako podsumowanie Dnia Liczby Pi uczniowie ustawili się w sposób ukazujący kilkanaście cyfr po przecinku liczby pi.