ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
  • 09 Marzec 2022

18 lutego w grupie starszaków oraz 28 lutego w grupie maluszków obchodziliśmy nietypowe święto "Światowy Dzień Kota".

Starszaki tego dnia upodobniły się do czworonożnych przyjaciół dorysowując sobie wąsy i uszy. Następnie oglądały prezentację multimedialną oraz ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznały się kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe "kocie zabawy", takie jak: picie mleka przez słomkę na czas, zadania matematyczne oraz gra zręcznościowa "kotek łapie myszkę". Na zakończenie dnia dzieci wykonały pracę plastyczną, przy pomocy balona.

Maluszki zajęcia rozpoczęły zagadką, która miała być podpowiedzią do tematyki zajęcia. Dzieci bardzo szybko odgadły, że chodzi o kota właśnie. A później to były już zabawy w naśladowanie kotów podczas spacerów na czterech łapkach, wyciągania się do przygrzewającego słoneczka, czyli tzw. Koci grzbiet czy picia wody i wykonywanie przy tym ruchów języczkiem. W czasie zajęć maluszki zostały też zapoznane z różnymi rasami domowych i dzikich kotów. Rozmawialiśmy o różnicach w wyglądzie kotów, ich zachowaniu, ulubionych zabawach. Wszyscy wiedzą, że przysmakiem kotów są małe gryzonie – myszki, zabawiliśmy się więc w kotki, które muszą jak najszybciej „złapać” myszkę, czyli zwinąć sznureczek, na którego końcu znajdowała się myszka. Dzieci również mogły sprawdzić swoją spostrzegawczość podczas zabawy w rozpoznawanie kształtów na obrazku z kotem lub na brzuszku kota.

Każdy maluszek wykonał własnego kota z figur geometrycznych, a także wykonały pracę sensoryczną „Włóczkowe koty”. Powstały piękne, kolorowe kociaki, każdy niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Celem obchodów tego dnia w przedszkolu było zwrócenie uwagi dorosłych i dzieci na losy bezdomnych kotów, których wokół nas jest całkiem sporo.