Maluszki w GBP w Rudniku- „Barbórka”
  • 05 Grudzień 2021

30 listopada maluszki miały okazję pójść do Biblioteki na zajęcia edukacyjne z okazji Barbórki.

Powitano dzieci w ciemnościach z zapaloną małą lampką górniczą. Przeczytano wiersz Jolanty Wybieralskiej „Praca górniczej rodziny”.

Na zajęciach dzieci poznały św. Barbarę patronkę górników, skarbnika strzegącego skarbów podziemi. Pokazano dzieciom prawdziwy galowy mundur górniczy z Czako i pióropuszem, szpadę zasłużonego górnika, kilofek sztygarski. Dzieci mogły dotknąć kamieni, węgla oraz soli wydobywanej przez górników. Poznały barwy górnicze oraz godło.

Podczas zabawy ruchowej dzieci nauczyły się piosenki pt.: „Hej w kopalni”. Została wyświetlona bajka pt.: „Bolek i Lolek wśród górników – Barbórka”. Na koniec dzieci otrzymały do pokolorowania flagę oraz czapkę górniczą.