UROCZYSTOŚCI 100-LECIA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH ARCYBISKUPA JÓZEFA GAWLINY
  • 21 Czerwiec 2021

UROCZYSTOŚCI 100-LECIA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH ARCYBISKUPA JÓZEFA GAWLINY.

Nasza szkoła czynnie włączyła się w uroczyste obchody 100-lecia święceń kapłańskich arcybiskupa Józefa Gawliny, które odbyły się w niedzielę, 20.06.2021 r. w kościele parafialnym w Rudniku.

Podczas Mszy św., której przewodniczył biskup Paweł Stobrawa, obecny był Poczet Sztandarowy ze sztandarem naszej szkoły, a nasi uczniowie odczytali intencje modlitwy wiernych.

Pani Dyrektor Weronika Żymełka wraz z wójtem Gminy Piotrem Rybką podziękowała biskupowi za obecność oraz wspólną modlitwę. Wspomniała również naszego patrona i jego słowa – motto naszej szkoły „ Nie o to chodzi, jak życie sobie ułożyć, lecz dlaczego żyć warto” – niech słowa te będą naszym drogowskazem.

Po Mszy świętej wszyscy udali się na grób rodziców arcybiskupa Gawliny, na którym również delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów.

Podczas Mszy św. biskup Paweł Stobrawa przypomniał nam sylwetkę naszego patrona i jego drogę życiową, podkreślając, że dla biskupa Gawliny tutaj – na naszej ziemi - wszystko się zaczęło.

Zwrócił również uwagę na potrzebę świętowania takich jubileuszy Zacytował św. Jan Pawła II: „Obchodzenie jubileuszy jest ważne dla wszystkich: dla starszych są okazją do rachunku sumienia, młodych natomiast mają zachęcić do pracowitości, gorliwości i uczciwości, mogą być także wezwaniem do twórczego wysiłku, do większego zaangażowania w życiowe powołanie”. Niech te słowa i osoba naszego patrona, będą i dla nas zachętą.

Postać arcybiskupa Józefa Gawliny przypomniał również biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w Strzybniku – w Ogrodach Gawliny – miejscu urodzenia naszego patrona, gdzie w sobotę, 19 czerwca uroczyście świętowano jubileusz 100-lecie święceń kapłańskich biskupa Gawliny. I tam także obecni byli nasi uczniowie ze sztandarem szkoły.

Te dwa dni uroczystości, podczas których świętowali z nami znamienici goście tacy jak senator Ewa Gawęda, wiceminister i poseł Michał Woś, Prezydent Raciborza Dariusz Polowy oraz wójtowie gminy Rudnik Piotr Rybka i Tomasz Krupa, kończą tegoroczne obchody Święta Patrona naszej szkoły, które rozpoczęliśmy 10 czerwca uroczystą szkolną akademią.