Pani Bożena Walaszek uhonorowana Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty
  • 15 Pazdziernik 2024

15 października br. w Sali Marmurowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielka naszej szkoły p. Bożena Walaszek została uhonorowana Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty.

Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty przyznawana jest nauczycielom za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Nagroda może być przydzielona nauczycielowi, który przepracował w szkole co najmniej 2 lata, posiada wyróżniającą ocenę pracy oraz posiada wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej, w tym w realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności w zakresie kształtowania najważniejszych umiejętności uczniów określonych w podstawie programowej, rozwiązywania problemów o charakterze wychowawczym uczniów, pracy organizacyjnej na rzecz szkoły i współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym.

Pani Bożena Walaszek pracuje w Szkole Podstawowej w Rudniku od 1 września 2005r. Jest nauczycielem wychowania fizycznego z 29-letnim doświadczeniem. Od 25 lat jest organizatorką wydarzeń mających na celu krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich. Rozpowszechnia postać patrona szkoły – pochodzącego z terenu Gminy Rudnik – abp. Józefa Gawliny – bp. Polowego Wojska Polskiego, m.in. poprzez popularyzację sportu strzeleckiego. Od roku 2017 pani Walaszek organizuje Gminną Ligę Strzelecką dla uczniów z terenu gminy Rudnik. W roku szkolnym 2017/18 zorganizowała wydarzenie o charakterze lokalnym pod nazwą: „Turniej Strzelecki im. arcybiskupa Józefa Gawliny”, dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej,

Od 15 lat uczniowie szkoły wybierają panią Bożenę Walaszek na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Pani Walaszek od 1995 r. jest Animatorem Sportu Dzieci i Młodzieży na terenie gminy Rudnik, w związku z tym aktywnie prowadzi drużyny młodzieżowe w piłce nożnej oraz bierze udział w rozgrywkach Podokręgu Racibórz i Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2007 r. piastuje funkcję prezesa aktywnie działającego Uczniowskiego Klubu Sportowego ZRYW Rudnik działającego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku.

Uczniowie pod opieką pani Walaszek uzyskują wysokie wyniki w zawodach sportowych. Największym sukcesem jest zdobycie w 2022 r. z drużyną dziewcząt w kategorii U8 Mistrzostwa Śląska w piłce nożnej w wojewódzkim finale „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, w 2023 r. III miejsca oraz w 2024 r. tytułu wicemistrza Śląska w Pucharze Tymbarku w kategorii U10. Dwukrotnie (w 2013r. i 2014r.) uczennice pod opieką p. Walaszek uzyskały II miejsce w półfinale wojewódzkiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera Polski. Dziewczęta uplasowały się na podium podczas Wojewódzkiego Turnieju LZS w piłce nożnej „Mała Piłkarska Kadra Czeka” zdobywając w 2014 r. II miejsce oraz 2016 r. III miejsce.

Pani Walaszek stale i efektywnie współpracuje z Gminą Rudnik realizując wiele wydarzeń sportowych. Od 11 lat jest inicjatorem i współorganizatorem cyklicznej imprezy jaką jest Gminna Spartakiada Przedszkolaków, w której udział bierze ponad 170 uczestników z całej gminy. We współpracy z Gminą Rudnik realizowała przedsięwzięcie rozpoczęte w 2002 r. o nazwie „Bieg Rudnicki”, w którym uczestniczyło co roku ponad 500 uczniów z całego powiatu raciborskiego. Ponadto wraz z władzami samorządowymi współorganizowała trzy edycje Ogólnopolskiego Biegu na rolkach dla dzieci i dorosłych.

Pani Walaszek jest inicjatorem i organizatorem rodzinnych, mikołajkowych turniejów gier i zabaw, rodzinnych turniejów piłki nożnej oraz rajdów rowerowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pani Bożena nie tylko krzewi wśród dzieci i młodzieży postawy sportowe i prozdrowotne, ale przede wszystkim sama daje młodemu pokoleniu przykład, biorąc udział w licznych biegach ulicznych i maratonach osiągając w nich duże sukcesy. Największym z nich jest zdobycie w 2017r. tytułu Wicemistrza Europy Masters w Maratonie we Wrocławiu (K-40) oraz przebiegnięcie maratonu w Atenach w 2023r.

W 2022 r. p. Walaszek podczas gminnej Fiali Przedsiębiorczości otrzymała tytuł Ambasadora Gminy Rudnik, którego celem jest wyróżnienie osób promujących Gminę Rudnik w kraju i za granicą, zaangażowanych w pozyskiwanie sponsorów oraz wyróżniających się innowacyjnością w działaniu.

Pani Bożena Walaszek jest kreatorem wszelkich działań wizerunkowych i promocyjnych placówki w środowisku lokalnym.

Laureatce Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych, pełnych inspirujących pomysłów lat pracy pełnych satysfakcji i codziennej radości oraz realizacji własnych sportowych marzeń!

Weronika Żymełka

Dyrektor ZSP w Rudniku