Żonkile 2024
  • 30 Kwiecień 2024

Gminna Biblioteka Publiczna w Rudniku bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Żonkile 2024

- hasło tegorocznych obchodów – miłość. Pani Mariola zorganizowała zajęcia dla klas 1-3. Klasa 1 słuchała opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej, poznając przy tym

niezwykłą historię małych stworzonek – drobinek, które chciały aby ich dzieje były zapamiętane. Uczestnicy rysowali również nowe domki dla drobinek, które zostały zmuszone do opuszczenia dotychczasowego domku. Klasa 2 słuchała opowiadania "Historia pewnej ulicy" Justyny Bednarek ,z którego dowiedziała się, kim są Żydzi i kim są osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.  Na zajęciach uczniowie rozmawiali również o pomaganiu oraz uczyli się jak nazywać swoje własne emocje. Na zakończenie zajęć każda z klas otrzymała od Pani Marioli żonkile- symbol solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów.

Uczniowie klasy 3 w ciemności wysłuchali opowiadania Pawła  Baręsewicza  pt,, Strasznie , strasznie’’. Rozmawiali o uczuciach i emocjach, które im towarzyszyły podczas słuchania opowiadania a potem emocje i uczucia umieściły na swoich obrazkach. Uzupełniły obrazek ,,Plecak  wzmocnienia’’ o przedmioty, które pojawiły się w opowiadaniu, a które udało się zapakować tacie i synkowi zanim ruszyli w drogę. Te zajęcia były częścią Akcji Żonkil, którą organizuje Muzeum Polin. Upamiętnia ona powstanie w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Po zajęciach również otrzymali pamiątkowy papierowy żonkil symbol pamięci o tych wydarzeniach.