Na drodze Cię, Jezu spotykam
  • 25 Kwiecień 2024

Kolejna edycja Wojewódzkiego Drużynowego Konkursu Religijnego „Na drodze Cię, Jezu spotykam” pod honorowym patronatem Wydawnictwa „Dobry Pasterz” już za nami. Organizatorami konkursu byli: RODN i IP „WOM” w Rybniku (Maria Koloch) oraz ZSP w Rudniku (Daniela Stiebler). Do wspólnej rywalizacji i zabawy stanęło 15 drużyn z województwa śląskiego (SP Krzyżanowice, SP Tworków, raciborskie szkoły: ZSP1, ZSP2, SP4, SP15 i SP 18, ZSP Grzegorzowice, ZSP Rudnik, SP Gamów, ZSP2 Rybnik, SP4 Radlin, SP35 Tychy oraz ZSP22 i SP9 z Katowic).

Tematem przewodnim były wybrane przypowieści biblijne oraz męką Pańska według Ewangelii św. Łukasza. Reprezentanci szkół wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy biblijnej. Oprócz testu, który był biletem do finału, zostało przygotowanych wiele konkurencji: pytania ustne, układanie puzzli, szukanie w Piśmie Św., krzyżówki, rebusy czy szyfry, nie zabrakło również gry komputerowej. O pierwsze miejsce walczyło 5 drużyn. Pozostałe zespoły na widowni walczyły o 6 miejsce (ex aequo: ZSP9 Katowice i ZSP Rudnik)

Dodatkowo przypowieści zostały odczytane współcześnie. Uczniowie z Gamowa przygotowali krótkie scenki. Całej imprezie towarzyszyła wystawa prac z wojewódzkiego konkursu plastycznego „Jezus mówi..”, który zostanie rozstrzygnięty w najbliższym czasie. W czasie przerwy zostało zorganizowane spotkanie z gościem specjalnym, o. Ericem Hounake SVD z Togo, Dyrektorem Centrum Migracji w Warszawie, który podzielił się swoim doświadczeniem pobytu w Polsce.

Wyniki konkursu:

1 m. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzowicach (drużyna: Alicja Wycisk, Julia Nieborowska i Wiktoria Nieborowska, opiekun: Ewelina Marek),

2m. Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu (drużyna: Paulina Piecha, Adrianna Potysz, Grzegorz Gładysz, opiekun: Koryna Obruśnik),

3m. Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu (drużyna: Adam Jamicki, Agnieszka Jamicka, Helena Zwolińska, opiekun: ks. Dawid Sichma),

4m. Szkołą Podstawowa nr 35 w Tychach (drużyna: Anna Stempnik, Dominik Wypych, Kajetan Wierzbicki, opiekun: Magdalena Kosche, Klaudia Sznapka),

5m. Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamów (Maria Strzeduła, Julia Rybka, Melania Musioł, katechetka: Daniela Stiebler).

Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody dla szkół oraz indywidualne upominki (RODNiIP „WOM” w Rybniku, Wydawnictwo „Dobry Pasterz”, Referat Misyjny Ojców Werbistów w Pieniężnie, Wydawnictwo „Mały Gość Niedzielny”, Wydawnictwo Sióstr Loretanek „Anioł Stróż” oraz prywatni sponsorzy, którzy pragną być anonimowi).

Podsumowując, kolejna edycja zakończyła się wielkim sukcesem. Uczniowie byli zadowoleni, radośni oraz pełni entuzjazmu, nauczyciele – dumni, a niektórzy nawet pod wrażeniem organizacji i przebiegu całego konkursu.

Nie może zabraknąć podziękowania w kierunku komisji, która pracowała aż w dwóch zespołach. Mieli ręce pełne roboty. W składzie pierwszej komisji byli: ks. dr Krzysztof Sosna (Wydział katechetyczny Archidiecezji Katowickiej), Jolanta Grzesiak (wicedyrektor RODNiIP „WOM” w Rybniku), o. dr Eric Hounake SVD oraz katechetka Małgorzata Szemiel), drugiej: Teresa Koloch, Celina Jurczyszyn oraz ks. Dawid Sichma. Rzeczywiście napracowali się, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Od strony techniczno-informatycznej wsparło nas II LO w Raciborzu oraz uczniowie z ZSP w Rudniku.

Całość prowadziła Maria Koloch oraz z ukrycia Daniela Stiebler, która czuwał nad sprawami technicznymi, jak: przygotowanie hali sportowej oraz wystroju, posiłku, uczniów- wolontariuszy, przedstawienie.

Do zobaczenia w kolejnej edycji za roku.