Dzień Ziemi
  • 24 Kwiecień 2024

„ Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.”

Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r. ( w dniu podpisania proklamacji )

Dzień Ziemi

W dzisiejszych czasach, gdy zagrożenie jakie niesie działalność człowieka na Ziemi jest ogromne, Dzień Ziemi ma wyjątkowy wymiar.
Przygotowania do tego dnia w naszej szkole zaczęliśmy już dużo wcześniej . Uczniowie w klasach uczyli się piosenek i przygotowali piękne ekologiczne stokrotki na płatkach których zapisali hasła oraz zadania jakie możemy realizować aby chronić i dbać o przyrodę i Ziemię.
22 kwietnia wszyscy uczniowie i nauczyciele zjawili się w szkole ubrani na zielono aby zasygnalizować, że ważne są dla nich sprawy ochrony Ziemi. Akademię z okazji Dnia Ziemi rozpoczęliśmy w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie na wstępie uczniowie klasy 7 (Jacek i Aron) przypomnieli nam historię oraz cele ogłoszenia obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Następnie wszyscy obecni zaśpiewali piosenkę na „Imieniny Ziemi”. Gdy umilkło echo piosenki pani Krystyna Rudek-Kampka zaprosiła do obejrzenia przedstawienia: „Królewna Śmieszka i ekoludki”. W nastrój bajki wprowadzili nas narratorzy (Nadia, Xavier i Sawyer) , wyobraźnię widzów wspomogły zdjęcia prezentacji, scenografia i kostiumy aktorów. W główną postać wcieliła się Amelia z klasy 5.
Treść bajki w największym skrócie można przedstawić w ten sposób: świat (kraj) królewny Śmieszki zniszczony przez złą królową naprawiły ekoludki.
My nie potrzebujemy ekoludków, ale biorąc z nich przykład sami możemy nimi być, dbając na co dzień o przyrodę i czystą Ziemię.
Podkreśliliśmy to piosenką: „Zielony dom”, która została odśpiewana z dużą energią. Następnie na scenę wyszli przedstawiciele klas ze swoimi stokrotkami i odczytali hasła i propozycje działań ekologicznych, które możemy sami podjąć, na miarę naszych możliwości. Przy dźwiękach muzyki uczniowie przemaszerowali po hali sportowej, by następnie wyjść na ulice naszej wsi i przypomnieć mieszkańcom o obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości – planety Ziemi.
Dzień Ziemi , dzień w którym uczniowie podjęli różnorodne działania na pewno pozostanie na długo w pamięci i nauczy dzisiejsze dzieci a przyszłych dorosłych dbałości o nasz wspólny dom - Matkę Ziemię.