Dzień Nauki Polskiej
  • 23 Luty 2024

21 lutego w naszej szkole odbyła się wielka, wspólna dla wszystkich uczniów szkoły lekcja eksperymentów i doświadczeń przyrodniczych. Lekcja ta została zorganizowana z okazji Dna Nauki Polskiej, które obchodzone jest 19 lutego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie astronomii, ekonomii czy medycyny.

Według ustawodawców dzień ten .ma stanowić inspirację dla dzieci i młodzieży do pójścia w ślady polskich badaczy i naukowców, by zachęcić je do zainteresowania nauką, która stanowi kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego , społecznego i gospodarczego kraju.

Nasza lekcja podzielona była na 2 części. Na wstępie uczennice klasy 6 krótko przedstawiły ideę obchodów tego dnia oraz wspomagając się prezentacją multimedialną zaprezentowały sylwetki najwybitniejszych polskich naukowców.

W drugiej części uczniowie klasy 7 i 8 przygotowali i wykonali ciekawe eksperymenty chemiczne i fizyczne o intrygująco brzmiących tytułach np. lampa lawa, poduszkowiec, chemiczne jojo wędrująca woda, sztuczny śnieg czy pasta dla słonia.

Uczniowie wyjaśnili także przebieg doświadczenia i dlaczego taka reakcja zaszła, jakie siły działały itp.

Takie eksperymentalne spotkanie rozbudziło w widzach zaciekawienie i zainteresowanie. Uczniowie klasy 7 i 8 mieli okazję wykazać się aktywnością i pomysłowością. Wszyscy uczniowie: eksperymentatorzy, jak i obserwatorzy na pewno na długo zapamiętają ten dzień.

Organizatorem tego dnia była pani: Krystyna Rudek-Kampka.