DZIEŃ GÓRNIKA W RUDNICKIM PRZEDSZKOLU
  • 04 Grudzień 2023
4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola specjalnych gości.
W piątek 1 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w specjalnych zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych przez Panią Mariolę Brachman z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku. Pani Mariola wprowadziła dzieci w tematykę górniczą, zapoznała dzieci z opiekunem kopalni i górników – Skarbnikiem oraz patronką górników- św. Barbarą, Na podstawie zaprezentowanych utworów dowiedzieliśmy się, co daje nam węgiel, co oznaczają kolory piór w górniczym czako i dlaczego przy górniczym mundurze jest 29 guzików. Dzięki zajęciom przedszkolaki poznały, jak trudną pracę wykonują górnicy i jaka jest ważna.
W poniedziałkowy ranek natomiast gościliśmy w przedszkolu, emerytowanego górnika, Pana Andrzeja Gonskę, który już od ponad 30 lat odpowiada na zaproszenie do świętowania Barbórki w naszej placówce.
Górnik przybył do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści naszego Gościa. W trakcie spotkania zadawały wiele pytań, na które Pan Andrzej chętnie odpowiadał.
Na zakończenie dzieci, piosenkami i tańcami podziękowały panu Górnikowi za miłe spotkanie i oczywiście zaprosiły na kolejną Barbórkę.
Panu Andrzejowi i wszystkim Górnikom życzymy dużo zdrowia i pomyślności.

Linki do występów:
https://youtu.be/4jLb7aT-EsU?si=DRQabo8vGE9zYJp taniec "Nie chcę Cię znać" maluszki