Wyjątkowe wydarzenie -  czyli Event  Ekologiczny pod hasłem „W zgodzie z naturą”
Wyjątkowe wydarzenie - czyli Event Ekologiczny pod hasłem „W zgodzie z naturą”
  • 22 Wrzesień 2023

Wyjątkowe wydarzenie -

czyli Event  Ekologiczny pod hasłem „W zgodzie z naturą”odbył się 21 września 2023 r w Szkole Podstawowej im. abp Józefa Gawliny w Rudniku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku.

Współczesne technologie powodują, że dzieci i młodzież zamykają się w domach wykazując coraz mniejsze zainteresowanie środowiskiem, w którym żyją. Prowadzi to do mniejszej aktywności uczniów i zobojętnienia na problemy ekologiczne Ziemi, stąd realizacja działania edukacyjno-ekologicznego w obszarze tematycznym „zrównoważony rozwój i ochrona zasobów środowiskowych” wyzwalających długotrwałą aktywność całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku.

Wyjątkowe wydarzenie edukacyjne rozpoczęło się apelem w holu szkoły udekorowanym w stylu ekologicznym. Po powitaniu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz osób zaproszonych do wspólnego działania i po przedstawieniu programu  przez p.  dyrektor ZSP w Rudniku Weronikę Żymełkę nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Selfie z naturą” . Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zdobyła Lena Zajonc, 2 miejsce Dorota Gorus, 3 miejsce: Martyna Musioł i Milena Daniel. W kategorii klas 4-8 pierwsze miejsce zajął: Adam Przybyła, 2 miejsce: Maja Ewy, 3 miejsce: Daniel Szreder. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się pomysłowością, wrażliwością artystyczną  i znajomością technik fotograficznych i IT. Zwycięzcy otrzymali vouchery oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy - symboliczny upominek.

Następnie młodzież szkolna podzielona na mniejsze grupy wzięła udział w czterech różnych projektach:

Uczniowie klasy I-II uczestniczyli w warsztatach pn. „Pracowite pszczółki”, podczas których spotkali się z pszczelarzem. Zaznajomił on dzieci z życiem pszczół i ich znaczeniem w przyrodzie i ekosystemie. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, dlaczego ważna jest ochrona pszczół i jak mogą sami przyczynić się do ochrony tych pracowitych owadów. Na zakończenie uczniowie wykonali swoje własne świece woskowe, które mogli zabrać do domu.

Warsztaty artystyczno-ekologicznych pn. „Woda zdrowia owadom doda” realizowali uczniowie klas III-IV. Ich zadaniem było utworzenie poidełek dla ptaków i owadów, które  przyciągną zwierzęta do ogrodów i warzywniaków. Poidełka po wysuszeniu i zaimpregnowaniu zostaną ustawione w szkolnym ogródku.

Udział w warsztatach ogrodniczo-ekologicznych pn. „Dzieciaki Sadzeniaki” przypadł uczniom klasy piątej i szóstej. W czasie prac dzieci utworzyły przy Szkole Podstawowej im. abp. Józefa Gawliny w Rudniku ogród dydaktyczny. Rodzice i pracownicy obsługi przygotowali wcześniej teren, aby uczniom łatwiej było wykonać powierzone im zadanie.

W ogródku zostały wydzielone trzy strefy:

- owocowa z krzakami między innymi: agrestu, malin i jeżyn,

- zielarska – w której zostały zasadzone zioła: mięta , rozmaryn, oregano , melisa oraz

- kwietna – w której miejsce znalazły rodzime rośliny miododajne.

Uczniowie klas VII-VIII pod kierunkiem stolarza uczestniczyli w warsztatach stolarsko-rzemieślniczych pn. „Eko-konstruktor”. Młodzież z gotowych elementów składała domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz skręcała drewniane  stoliki i krzesełka, które zostały  ustawione w nowopowstałym ogrodzie. Ustawianie gotowych mebelków i pierwsze ich wypróbowanie w ogrodzie sprawiło uczniom wielką radość i satysfakcję.

Na zakończenie dla uczestników eventu czekał poczęstunek w postaci pizzy i soczku.

Efektem końcowym Eventu Ekologicznego, który został zorganizowany w naszej szkole jest nie tylko wartość edukacyjna i długofalowa aktywizacja uczniów, ale i trwała wartość materialna  w postaci ekologicznej przestrzeni sprzyjającej rekreacji, edukacji i wypoczynkowi, czyli ogrodu dydaktycznego. Dzięki utworzeniu ogródka możliwe będzie prowadzenie w nim różnorodnych zajęć. U uczniów zaś poprzez prace ogrodnicze, pielęgnacyjne, prowadzenie obserwacji i doświadczeń wytworzona i pobudzona zostanie chęć poznawania przyrody i środowiska naturalnego, a rodzime rośliny wytworzą kwiaty i owoce, które staną się przysmakiem dla uczniów, owadów i ptaków.

EVENT EKOLOGICZNY - to było wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Event ekologiczny pn. „W zgodzie z naturą” został zrealizowany w ramach dofinansowania z NFOŚiGW  z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.