Akcje ekologiczne
  • 12 Czerwiec 2023

Wiosna to czas gdy przyroda budzi się do życia, rozkwita i obdarza nas całym swoim pięknem.

W tym czasie kładzie się szczególny nacisk na ochronę środowiska. Prowadzone są różnorodne akcje ekologiczne zapobiegające degradacji Ziemi , eliminacji zanieczyszczeń i szkodliwych substancji .

W naszej szkole w ostatnim miesiącu przeprowadziliśmy kolejną akcję zbiórki elektrośmieci.

Od lat współpracujemy z firmą Elektroeko prowadzącą program : ”Moje miasto bez elektrośmieci”.

W ramach tego projektu nauczyciele z otrzymanych materiałów prowadzą lekcje , które mają uświadomić młodemu człowiekowi szkodliwość substancji zawartych w elektrośmieciach i nauczyć ich właściwego postępowania z tymi odpadami. Przygotowano edukacyjne gazetki ścienne oraz kampanię reklamową .

W wyniku przeprowadzonej w maju akcji oddaliśmy do recyklingu 2400 kg elektrośmieci w tym 400 kg baterii. Szkodliwe odpady zostają najpierw poddane segregacji a następnie odzyskiwane są z nich potrzebne surowce, szkodliwe substancje nie nadające się do recyklingu poddawane są utylizacji.

Nasza szkoła w zamian uzyskuje punkty oświatowe, które w najbliższym czasie zamienimy na pomoce i środki dydaktyczne. W ten sposób zyskujemy wszyscy – środowisko, szkoła oraz społeczeństwo.

Dziękuję wszystkim, którzy po raz kolejny zaangażowali się w zbiórkę elektrośmieci w naszej szkole. Dziękuję za zaangażowanie, wsparcie i zrozumienie : Krystyna Rudek-Kampka

Drugą akcja, którą przeprowadziliśmy w tej wiosny to: Sprzątanie świata z dzielnicowym Grzegorzem Antkowiakiem. W ramach przeprowadzonej akcji uczniowie klas 4-7 udali się wraz z wychowawcami oraz koordynatorem akcji panią Krystyną Rudek-Kampką na śródpolną drogę prowadzącą z Rudnika do szpitala w Raciborzu. Celem akcji było usunięcie śmieci zalegających na poboczach tej drogi. Mamy nadzieję, że rowerzystom i spacerowiczom będzie się teraz przyjemnie tamtędy przemieszczało. Starajmy się zachować porządek i czystość wokół, nie wyrzucajmy śmieci byle gdzie, aby nikt nie musiał sprzątać za nas. Akcja zakończyła się wspólnym spożywaniem pieczonych kiełbasek, które zasponsorowała dla uczestników koordynatorka akcji.

Akcję wsparł Urząd Gminy Rudnik dostarczając odpowiednie worki na odpady oraz odwożąc je na PSZOK.