Grupowa mobilność uczniów dzień 3
  • 11 Maj 2023
DZIEŃ 3 – Sprawozdanie z realizacji działania Grupowa mobilność uczniów w ramach projektu „Szkoła ze zdrowym podejściem” przygotowane przez naszych uczniów
Dzień rozpoczęliśmy od pobudki o 6:15. Ogarnęliśmy się jak zawsze o 6:50 i wszyscy posłusznie zeszliśmy na śniadanie. Po chwili dołączyły do nas panie, które śpiewając "Sto lat" (w dwóch językach - polskim i angielskim) uroczyście wniosły ciasto urodzinowe dla Xaviera. Na śniadanie zjedliśmy dla odmiany kanapki zamiast płatków. Po zjedzeniu najważniejszego posiłku dnia wróciliśmy do pokoi i przygotowaliśmy się do wyjazdu. Po krótkiej naradzie odnośnie rozmieszczenia nas w busie wyruszyliśmy do miasta Vukovar.
W Vukovarze zwiedziliśmy wierzę ciśnień, na którą weszliśmy po ponad 200 schodach. Gdy dotarliśmy na poziom wystaw multimedialnych, pooglądaliśmy je chwilę i weszliśmy na samą górę, gdzie podziwialiśmy panoramę miasta i Dunaj oddzielający Chorwację z Serbią.
Chwilę później podeszła do nas pani przewodnik i zaczęła nam opowiadać o historii tego miasta. Potem weszliśmy krętą drogą na dach. Chodziliśmy po nim i robiliśmy zdjęcia i filmy. Po jakimś czasie zeszliśmy na sam dół i pojechaliśmy do muzeum "prehistorii", poznając kulturę vucedolską.
Na miejscu zaczęliśmy zwiedzać to muzeum. Wiele rzeczy było całkiem ciekawych. Po muzeum poszliśmy na warsztaty, gdzie robiliśmy własne linoryty i zdobiliśmy tkaniny.
Następnie pojechaliśmy do szkoły na lekcje na drugą zmianę. Na początek zjedliśmy lunch, a potem mieliśmy dwie lekcje biologii. Podczas pierwszej z nich przydzielono nas do różnych grup i razem z chorwackimi uczniami przygotowywaliśmy zdrowe jedzenie. Następnie posadziliśmy zioła i oznaczyliśmy je polskimi flagami, by pozostawić po sobie pamiątkę. Na następnej lekcji biologii zagraliśmy w Kahoota. Nasza koleżanka Julia zdobyła trzecie miejsce, a pytania w quizie wcale nie były takie łatwe. Wiele się działo, a na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Potem zaproszono nas na bardzo ciekawą lekcję angielskiego, podczas której odbyło się wiele zabaw, śpiewaliśmy też piosenki.
Po tej lekcji udaliśmy się do naszego hotelu i zjedliśmy kolację. Po kolacji wybraliśmy się na lody do lodziarni Petar Pan.
Dzień był pełen wrażeń.
Kamil i Aron
Projekt współfinansowano przez Unię Europejską.