Grupowa mobliność uczniów w ramach programu Erasmus+
  • 09 Maj 2023
Grupowa mobliność uczniów w ramach programu Erasmus+
„Szkoła ze zdrowym podejściem” – DZIEŃ 1

Od poniedziałku, 8 maja br. rozpoczęliśmy realizację grupowej mobilności uczniów w ramach projektu pn. „Szkoła ze zdrowym podejściem” współfinansowanego przez Unię Europejską. Do Chorwacji, do miejscowości Osijek oddalonej od Rudnika o niespełna 800 km wraz z grupą 5 uczniów z kl. VI i VIII dotarliśmy w niedzielę, 7 maja br.
Poniedziałkowy dzień rozpoczęliśmy od obfitego śniadania, zaś bezpośrednio po nim udaliśmy się do naszej nowej partnerskiej szkoły, jaką jest Osnovna Skola Jagode Truhelke w Osijku, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Na miejscu czekał na nas powitalny napis w języku polskim oraz wzruszające występy chorwackich uczniów. Po nich nasi uczniowie przedstawili zgromadzonym uczniom prezentację na temat Polski, Śląska, miejscowości Racibórz oraz Rudnik, a także na temat naszej szkoły.
Po części oficjalnej udaliśmy się wraz z uczniami kl. VI na lekcję angielskiego z nauczycielką Katariną Ćorković Matančić. Następnie wzięliśmy udział w bardzo ciekawych i aktywnych warsztatach pn. „Actionbound” przygotowanych przez bibliotekarkę Irenę Bando. Kolejno zawitaliśmy na lekcji historii przypominając sobie podczas prac w grupach informacje na temat wielkich odkryć geograficznych. Czas spędzony w szkole był okazją na podszlifowanie umiejętności językowych naszych uczniów, a także nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych między uczniami z Polski i Chorwacji.
Po obiedzie odbyliśmy wraz z nauczycielem historii Benjaminem Lamzą długi spacer poznając stare miasto Tvrđa i centrum Osijeku.
Intensywny dzień zakończyliśmy w restauracji częstując się lubianą przez wszystkich pizzą .Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską.