Spartakiada Przedszkolaków
  • 30 Kwiecień 2023

W dniu 28.04.23r. odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku Gminna Spartakiada Przedszkolaków. W tym roku przypadła jubileuszowa X edycja tej sportowej imprezy, w której udział wzięły wszystkie przedszkola z terenu gminy Rudnik tj. przedszkole z Gamowa, Brzeźnicy, Grzegorzowic, Szonowic i Rudnika. Łącznie to prawie 180 uczestników. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Rudnik –Piotr Rybka. W wydarzeniu udział wzięła sanator RP – Ewa Gawęda, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatury w Rybniku – Jan Goldman, Przewodniczący Rady Gminy Rudnik – Ireneusz Jaśkowski, przedstawiciele Rad Rodziców, sponsorzy oraz licznie przybyli na wydarzenie rodzice. Do pomocy przy organizacji włączyli się aktywnie uczniowie klasy VII i VIII rudnickiej szkoły.

Spartakiada przedszkolaków miała uroczysty charakter i była dla przedszkolaków ogromnym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci.  Wprowadzenie przedszkolaków z poszczególnych przedszkoli, wniesienie i wciągnięcie fagi olimpijskiej oraz zapalenie znicza olimpijskiego sprawia, że Spartakiada Przedszkolaków Gminy Rudnik ma niezwykle wzniosły charakter. Ogromne wrażenie, jak co roku, pozostawia również odśpiewanie hymnu spartakiady przez wszystkich uczestników.

Po uroczystym otwarciu, rozpoczęła się sportowa rywalizacja, w której z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem i uśmiechem na twarzy wystartowali najważniejsi goście – dzieci. Sportowe konkurencje zostały dostosowane do wieku i możliwości dzieci.
W przerwie zawodów, by zregenerować swoje siły, dzieci otrzymały słodki poczęstunek i napoje. Było dużo radości, uśmiechu i przede wszystkim wesołej zabawy.
Celem organizacji spartakiady jest m. in. propagowanie już wśród najmłodszych dzieci aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, rozwijanie wrodzonych predyspozycji i sportowych zainteresowań, nauka reguł zdrowego współzawodnictwa, szacunku i tolerancji, pokazanie możliwości czerpania radości z życia poprzez udział w zabawach sportowych, oraz integracja dzieci z terenu Gminy Rudnik. Rywalizacja sportowa uczy, że konsekwencja w dążeniu do celu jest ważniejsza od szybkości, co dla tych młodych ludzi jest cenną lekcją na przyszłość.
Na zakończenie każde z przedszkoli otrzymało nagrodę i podziękowania za wspaniałą zabawę, a małym sportowcom, jak na prawdziwej spartakiadzie przystało, wręczono medale za wzorową sportową postawę.
Dla wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli był to z pewnością dzień pełen przygód i niezapomnianych wrażeń.