• 28 Kwiecień 2023

24 kwietnia po raz drugi już odbył się Zielony Dzień. Uczniowie i nauczyciele przybyli do szkoły ubrani na zielono aby wyrazić solidarność z naszą planetą i przypomnieć wszystkim, że dom mamy tylko jeden i należy go chronić.

Kwiecień i maj to miesiące, w których w szczególny sposób ludzie na całym świecie zastanawiają się jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek a dzieje się tak, ponieważ 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Nazwany został w ten sposób przez Zgromadzenie ONZ w 2009 roku. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych 1970 roku.

W tym czasie odbywają się na całym świecie konferencje, sympozja wystawy, happeningi poświęcone działaniom ekologicznym i sozologicznym mającym na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem i degradacją środowiska.

25 kwietnia również w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów z klasy 4 i 5 pod kierunkiem pani Krystyny Rudek-Kampki . Po krótkim przedstawieniu historii tego dnia przez Arona z kl.6 przenieśliśmy się na salę rozpraw, gdzie odbywał się sąd nad ropuchą. Rozważano problem: chronić czy niszczyć ropuchy. Sąd po wysłuchaniu oskarżyciela, obrońcy i świadków wydał sprawiedliwy wyrok, że należy chronić ropuchy, ponieważ są bardzo pożyteczne. Następnie prezenter przeniósł nas do królestwa króla Surowca Wtórnego. Tam król, królowa oraz królewicz i królewna a także herold uczyli nas jak postępować ze śmieciami , które mogą stać się surowcami wtórnymi pod warunkiem odpowiedniej segregacji. Natomiast dworzanie powiedzieli nam, jak stać się Przyjacielem Ziemi, Apel zakończył się piosenką Majki Jeżowskiej „ Moja planeta”.

Sos – to Ziemia wzywa ludzi

Jutro tlen już trudniej będzie wzbudzić

SOS – ratujmy siebie sami

SOS do siebie wysyłamy