Innowacja pedagogiczna w rudnickim przedszkolu „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”
  • 23 Kwiecień 2023
Spostrzeżenia nauczycieli dotyczące złych nawyków żywieniowych wśród dzieci, niechęci do spożywania warzyw, niewystarczającej znajomości sposobu uprawy warzyw i ziół, zainspirowały nauczycielki rudnickiego przedszkola do rozpoczęcia w II półroczu roku szkolnego działań mających na celu zagospodarowanie terenu w pobliżu przedszkola i założenia mini ogródka- „Zielonego zakątka”, a następnie prowadzenie w nim różnorodnych upraw i hodowli.
Już w lutym zostały opracowane główne założenia oraz plan działań, wprowadzanej innowacji, która otrzymała tytuł „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”. Po pozytywnym zaopiniowaniu i podpisaniu przez Panią dyrektor placówki- Weronikę Żymełka, przystąpiliśmy do działań. W marcu powstały w poszczególnych grupach zielone ogródki na parapetach okiennych. Dzieci zasiały paprykę, sałatę, ogórki, zioła i kwiaty oraz posadziły cebulkę. Wspólnie ustaliliśmy zasady pielęgnowania założonych hodowli, a kiedy pojawiły się pierwsze zielone części roślinek, radości dzieci było co niemiara.
W ostatni piątek marca, dzięki wielkiemu wsparciu rodziców, udało się postawić małą folię, 4 skrzynie tzw. inspekty, które wypełnione zostały przywiezioną przez rodziców ziemią, beczkę do zbierania deszczówki oraz kompostownik, który również będzie pełnił funkcję donicy na zioła i truskawki.
Kiedy tylko pogoda na to pozwoliła, rozpoczęliśmy prace ogrodowe w naszym „Zielonym zakątku”, domieszaliśmy ziemi ogrodowej do inspektów i posialiśmy w nich pierwsze warzywa: rzodkiewkę, pietruszkę, koperek, marchewkę, posadziliśmy cebulę i rozsady sałaty, pora, selera, które dostaliśmy od rodziców. W doniczkach kompostownika posadziliśmy pnące truskawki, które mamy nadzieję, uda się nam spróbować jeszcze przed wakacjami. Na posadzenie czekają jeszcze ogórki i papryka, ale najpierw musimy przygotować odpowiednio grunt w foli.
Dzieciom sprawia ogromną frajdę praca w ogrodzie i bardzo je cieszy widok kiełkujących nasionek. A nas cieszy widok pochłoniętych sadzeniem, sianiem, podlewaniem czy grabieniem przedszkolaków.
Przy okazji serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze dotychczasowe działania związane z założeniem „Zielonego zakątka”, bo...
...BEZ WAS NIC, Z WAMI WSZYSTKO MOŻEMY !