Mobilne laboratorium Przyszłości
  • 07 Luty 2023

"Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt."
"W dniu 7 lutego br. do naszej szkoły zawitało Mobilne Laboratorium Przyszłości realizowane przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Edukatorzy przeprowadzili dla uczniów klas 4-8 lekcje pokazowe i warsztaty tworząc przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyli pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów. Dla jednych były to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla innych jeszcze nauka podstaw programowania. Podczas lekcji edukatorzy rozwijali zainteresowania umiejętnościami, które pozwolą uczniom wykorzystać technologię w sposób zgodny z zainteresowaniami uczniów.

Zajęcia pokazowe dotyczyły bloków tematycznych:

DRUK 3D – wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Dzieci zapoznały się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować.

ROBOTY – uczniowie mogli sterować za pomocą aplikacji robotami.

PODSTAWY PROGRAMOWANIA – z użyciem klocków lego uczniowie programowali je tak by wprawdzić je w ruch.

SZTUCZNA INTELIGENCJA - pani edukator przybliżyła uczniom na czym sztuczna inteligencja polega i jak się ją wdraża w poszczególne urządzenia.

Mobilne Laboratorium Przyszłości pojawiło się u nas w ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Założeniem projektu jest unowocześnienie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.