Międzynarodowy Dzień Tolerancji
  • 18 Listopad 2022

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Państwa członkowskie UNESCO przyjęły m. in. Deklarację Zasad Tolerancji.

Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

W „Deklaracji Zasad Tolerancji” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji.
Według zapisów tolerancja to:

• respektowanie cudzych praw i cudzej własności;

• uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;

• umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;

• docenianie rozmaitości kultur;

• otwarcie na cudze myśli i filozofię;

• ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;

• uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Jest to święto szacunku i uznania bogactwa oraz różnorodności kultur na całym świecie.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego święta. Uczniowie klasy VI i VII przygotowali dekorację plastyczną obrazującą, co dla nas oznacza tolerancja. Wykonana dekoracja znajduje się na szkolnym korytarzu, by przypominała wszystkim, że tolerancja ta postawa społeczna i osobista, która powinna towarzyszyć nam nie tylko „od święta”, ale każdego dnia.