Szanowni Państwo,
Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej wraz z Samorządem Studenckim Uniwersytetu Opolskiego oraz z Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego organizuje konkurs „O dobrej współpracy”, który jest skierowany do młodzieży w wieku 15-26 lat a zadaniem uczestników jest pokazanie przykładów dobrej współpracy polsko-niemieckiej.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody, nawet o wartości 500 PLN oraz dla laureatów konkursu przewidziany jest udział w bezpłatnej konferencji organizowanej w Krzyżowej, podczas której szereg warsztatów umożliwi przybliżenie uczestnikom historii kształtowania się współpracy polsko-niemieckiej oraz uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym wraz z gośćmi z Niemiec i Polski.
Konferencja w Krzyżowej jak również ogłoszony konkurs „O dobrej współpracy polsko-niemieckiej” jest dobrym momentem na to, aby pokazać w jaki sposób kształtuje się dialog kulturalny i polityczny na polsko-niemieckiej płaszczyźnie oraz w jaki sposób młode pokolenie może wpłynąć na polepszenie owej współpracy. Jak wiadomo, dyskryminacja mniejszości niemieckiej stała się faktem dokonanym, w której najbardziej pokrzywdzone będą dzieci, gdyż to właśnie im odebrano prawo do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Ta jawna dyskryminacja może sięgnąć dalej, jeśli my nadal pozostaniemy bierni wobec tej sytuacji. Skoro działania mniejszości niemieckiej w Polsce polegające na akcji #sprachlos w mediach społecznościowych, pisaniu kartek pocztowych do posłanek i posłów RP oraz wyrażaniu jawnego sprzeciwu wobec absurdalnej sytuacji nie przyniosły oczekiwanych efektów, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej chce pójść o krok dalej i pokazać, że pomimo tego co może nas dzielić jesteśmy nadal jednością w dążeniu do naszych praw i powinności.
Z tego powodu, Szanowni Państwo, chcemy pokazać, że pomimo trudnej sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, współpraca polsko-niemiecka nie została zepchnięta na margines, lecz wręcz przeciwnie – jest wyrazem zaangażowania młodego pokolenia w budowanie dobrej relacji polsko-niemieckiej.
Aby jednak pokazać przykłady dobrej współpracy polsko-niemieckiej potrzebujemy młodzieży, która poprzez swój udział w konkursie oraz konferencji w Krzyżowej będzie wstępem do jeszcze żarliwszego dialogu międzynarodowego, a przy okazji umożliwi wymianę myśli młodemu pokoleniu w sprawie kształtowania się polsko-niemieckiej współpracy.
W imieniu Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego oraz z Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego zachęcamy Państwa do rozpowszechnienia informacji o konkursie oraz konferencji odbywającej się w Krzyżowej. Bez wspólnego zaangażowania nie uda nam się pokazać, że współpraca polsko-niemiecka na różnych płaszczyznach odgrywa dla nas istotną rolę a przede wszystkim jest głosem naszego sprzeciwu wobec jawnej dyskryminacji! W załączeniu przesyłam plakat do wydarzeń.
Nic tak bowiem nie scala ludzi jak wspólna wizja współpracy i dążenie do jej urzeczywistnienia.