W dniu 20 maja uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pedagoga z Ośrodka Profilaktyki Społecznej w Krakowie. Tematem zajęć była depresja i jej różne oblicza.
Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Zgodnie z aktualną definicją, choroba cechuje się pogarszaniem nastroju, zmniejszeniem energii, aktywności oraz zainteresowań, o natężeniu istotnym klinicznie. Liczba osób dotkniętych problemem depresji stale rośnie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że z tym zaburzeniem na świecie zmaga się około 300 mln osób, w tym 40 mln Europejczyków. W Polsce choruje ponad milion osób.
Depresja występuje w różnych grupach wiekowych i dotyka coraz młodszych pacjentów.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m. in. jakie są objawy depresji, co można zrobić, by pomóc osobie, która na nią choruje, jak wygląda świat widziany oczami osoby chorej na depresję i jakie są sposoby radzenia sobie z tą chorobą.
Depresja, tak jak każda choroba, wymaga szybkiej interwencji i wczesnego rozpoznania. Nie należy bagatelizować pojawienia się najmniejszych objawów lub sygnałów wskazujących na problemy z emocjami i nastrojem.
Dużym wsparciem w tych trudnych chwilach jest obecność bliskiej osoby, rozmowa i poczucie, że nie jesteśmy sami.