Znamię – profilaktyka czerniaka
Znamię – profilaktyka czerniaka
  • 16 Czerwiec 2021

 

 

Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, ale też jednym z najbardziej agresywnych. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, iż czerniak coraz częściej występuje u młodych ludzi w wieku 24–40 lat, a w szczególności wśród kobiet. Co roku w Polsce 3 tys. pacjentów dowiaduje się, że choruje na czerniaka. Dlatego tak ważna jest wiedza i profilaktyka.

Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka rekomendowanym przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

W programie wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII. Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, dowiedzieli się jak przeprowadzać samobadanie skóry oraz jak różnicować zmiany podejrzane o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”).

W ramach tegorocznej, jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+ postanowiono poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, został przygotowany film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów. Edukacyjna podróż w czasie i zbiór zasad na temat ochrony przed czerniakiem znajdują się pod linkiem.