14 marca klasa 1z okazji Światowego Dnia Wody wybrała się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku na zajęcia literacko – edukacyjne. Celem wydarzenia było nie tylko podniesienie świadomości dzieci na temat znaczenia wody, ale również zwrócenie uwagi na konieczność jej oszczędzania oraz przedstawienie zagadnienia "wirtualnej wody". Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, czym jest "wirtualna woda", czyli woda wykorzystywana do produkcji różnych przedmiotów i żywności, której nie widzimy, ale jest niezbędna do ich powstania. Wspólnie omówiono przykłady, jak np. produkcja jednej pary dżinsów czy tabliczki czekolady wiąże się z ogromnym zużyciem wody, co uświadomiło im, jak ważne jest jej oszczędzanie. Pani z biblioteki czytała dzieciom opowiadanie „Wymianka” uświadamiając uczestnikom jak można zaoszczędzić „wirtualną wodę”.
Kolejnym punktem programu była dyskusja na temat oszczędzania wody w codziennym życiu. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi pomysłami na to, jak można zaoszczędzić wodę w domu i w szkole. Pojawiły się takie propozycje, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów, zbieranie deszczówki do podlewania roślin. Dzieci z zapałem uczyły się, jak nawet małe gesty mogą przyczynić się do ochrony tego cennego zasobu.
Na zakończenie, dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w ratowaniu dostępu do wody na świecie odgrywa Polska Akcja Humanitarna (PAH). Uczniowie z zaciekawieniem oglądali animację przygotowane przez PAH pt. „Oszczędzanie wody to za mało”, „Woda nie tylko w kranie”.
Zajęcia zorganizowane przez GBP w Rudniku okazały się świetną okazją do nauczenia młodszych dzieci ważnych zasad związanych z wodą oraz do zwrócenia ich uwagi na globalne wyzwania związane z dostępem do wody.
Idąc do i z biblioteki szukaliśmy oznak wiosny.