20 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Aby przypomnieć wszystkim o tak ważnych dla każdego dziecka prawach, odbył się w naszej szkole apel poświęcony tej tematyce.
Prekursorem walki o prawa dziecka był Janusz Korczak – lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z talentu i zamiłowania, wychowawca i pedagog z powołania. Posiadał on znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, przyjmował postawę pełną szacunku i zaufania do dziecka. Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin i na każdym etapie swojego istnienia.
Cytując Janusza Korczaka :
„Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są, a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”
Każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie, państwie. Swoje prawa mają również dzieci, młodzież czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Prawa te zagwarantowane przez państwo zostały określone w dokumencie o nazwie Konwencja O Prawach Dziecka.
Konwencja to międzynarodowa umowa opisująca prawa dzieci. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata, w tym również w Polsce. Nasz kraj ratyfikował, czyli zatwierdził Konwencję 7 lipca 1991 roku.
Prawa wymienione w Konwencji mają wszystkie dzieci, bez wyjątku, a więc każdy bez względu na to kim jest, gdzie mieszka, czym zajmują się rodzice, jakim mówi językiem, jaką wyznaje religię, jaka jest jego kultura, czy jest w pełni sprawny, czy też nie, bogaty czy biedny. Żadne z dzieci nie może być traktowane niesprawiedliwie. Obowiązkiem państwa jest dopilnowanie tego, aby prawa dzieci były przestrzegane.
Podstawowe prawa dziecka określone w Konwencji o Prawach Dziecka to:
- prawo do życia i rozwoju
- prawo do tożsamości
- prawo do wychowania w rodzinie
- prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
- prawo do informacji
- prawo do poziomu życia odpowiadającego rozwojowi dziecka
- prawo do nauki
- prawo do wypoczynku i czasu wolnego
-prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej
- prawo do ochrony przed nielegalnym używaniem środków narkotycznych
- prawo do znajomości swoich praw
Rzecznik Praw Dziecka jest to konstytucyjny jednoosobowy organ władzy państwowej, po raz pierwszy powołany w 2000 roku.
Rzecznik stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o Prawach Dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.
W Polsce Rzecznikiem Praw Dziecka od 2018 roku jest pan Mikołaj Pawlak.
Należy jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa.
Należy również pamiętać, że oprócz praw, dzieci mają także swoje obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.
21 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Życzliwości.
W naszej szkole pojawiło się „Drzewko dobrych myśli i pozdrowień”. Życzmy wszystkim, aby kwitło dla nas każdego dnia.
„Życie nie tylko po to jest, by brać, życie nie po to by bezczynnie trwać i aby żyć siebie samego trzeba dać”.
Ty też znajdź się wśród życzliwych. Tak niewiele potrzeba, by sprawić komuś odrobinę radości.